Wizyt:
Dzisiaj: 6Wszystkich: 108435

Nowelizacja przepisów prawnych dotyczących zwierząt.

Aktualności » Nowelizacja przepisów prawnych dotyczących zwierząt.

   15 września 2020 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski i prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Centralnego rejestru zwierząt oznakowanych.

   W pierwszej kolejności rejestr będzie dotyczył psów i kotów, a w razie potrzeby będzie mógł być rozszerzony o inne gatunki zwierząt.

   Podpisany dzisiaj dokument przewiduje, że rejestr będzie prowadzony z wykorzystaniem infrastruktury Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i połączony z państwową bazą danych.

   Dzisiejsze porozumienie jest efektem współpracy Zespołu Ekspertów Pełnomocnika Ministra ds. Ochrony Zwierząt i Krajowej Izby Lek.-Wet.

   Z wcześniejszych dokonań Pełnomocnika ds. Ochrony Zwierząt należy wspomnieć, że 20 sierpnia 2020 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Zarządu Polskiej Federacji Felinologicznej "Felis Polonia" (FPL) oraz Unii Felinologii Polskiej, na którym był omawiany między innymi temat państwowej certyfikacji rodowodów kotów rasowych co miałoby się przyczynić do niecertyfikowania rodowodów Stowarzyszeń nie zrzeszonych w WCC.

   Zespół Pełnomocnika pracuje również, nad wprowadzeniem obowiązku kastracji niehodowlanych psów i kotów co w dużej mierze przyczyni się do ograniczenia bezdomności tych zwierząt.

 

                                                        Szczecin, 15 września 2020 r.